Повноцінна реконструкція молочної залози включає в себе не лише створення максимально схожої за формою та об’ємом до протилежної молочної залози, а також відновлення сосково-ареолярного комплексу.
Як правило, повна реконструкція ареоли відбувається після тотальної мастектомії чи лампектомії при лікуванні онкологічних захворювань молочної залози, а також у зв’язку з деформаціями соска і ареоли в наслідок травм. Треба розділяти поняття пластику / корекція сосків та повноцінну реконструкцію, оскільки у першому варіанті виконується корекція у випадках:
Такий варіант вручання є значно простішим у виконанні пластичним хірургом.
Як проводиться реконструкція сосково-ареолярного комплексу ?
За часом реконструкції – розділяють два варіанти:
Вибір техніки виконується пластичним хірургом спільно з пацієнткою. Існує велика різноманітність варіантів реконструкції соска та ареоли. Однак дуже часто лікар лімітований в техніках, в залежності від показів. Проводячи реконструкцію САК хірург орієнтується на форму і розмір соска та ареоли на здоровій молочній залозі. Якщо реконструкція проводиться з обох сторін, у такому випадку створюється шаблон відповідно до конституції та побажань жінки.
Варіант реконструкції соска технікою клаптя "Скат"
Ця техніка формування соска дозволяє сформувати сосок з високою проекцією.
Найчастіше відновлення соска виконується з навколишніх тканин на місці, що було попередньо визначене відповідно до анатомічних орієнтирів. Реконструктивний хірург за схемою робить невеликі надрізи, а потім піднімає тканину, та надає форму, що імітує сосок жінки. Існують пластичні техніки коли для реконструкції ареоли виконується забір частини ділянки мочки вуха чи соска на здоровій молочній залозі, однак дуже часто пацієнтки відмовляються від даних технік. Також для створення максимально схожих сосків, іноді потрібно провести також корекцію соска на здоровій молочній залозі
Для відновлення ареоли використовується забір донорської тканини в ділянці пахової складки або деінде. Основною ідеєю даного методу є забір шкіри, що матиме насичену пігментацію та за кольором буде схожою до ареоли. Також можливий забір шкіри в ділянці ареоли здорової молочної залози під час симетризуючого зменшення груди, якщо вона збільшена і її розмір дозволяє.
Виконання операції
Реконструкція соска та ареоли може виконуватись як під місцевим, так і під загальним знеболенням. В залежності від побажань пацієнта та рекомендацій хірурга.
Безпосередньо перед операцією виконується схематична розмітка в ділянці грудей. Під час оперативного втручання хірург спершу вводить розчин, котрий містить в собі місцевий анестетик (для зменшення больових відчуттів після операції ) та Адреналін (для звуження судин та зменшення крововтрати). Після цього запланований об’єм реконструкції: спершу забір шкірного клапотя для відновлення ареол, після цього в раніше визначеному місці розрізи за схемою та формування соска. Оперативне втручання завершується ушиванням рани та накладанням спеціальних пов’язок для протекції соска від механічних пошкоджень.
Фото результату реконструкції соска та ареоли з архіву доктора Слоссера Д.В.
Реабілітація
Якщо операція відбувалась під місцевою анестезією
Після реконструкції соска та ареоли ми рекомендуємо 2-4 години перебування в клініці . В разі потреби чи вашого бажання час перебування може бути продовжено. Безпосередньо перед випискою, ви отримаєте рекомендації по догляду за раною, перелік необхідних медикаментів та інформацію про час наступного огляду. . В перші дні після оперативного втручання спостерігається біль, незначні кров’янисті виділення 2-3 доби. Також присутній набряк та синці, що повністю зникають протягом 1 тижня. Через день після оперативного втручання ви не обмеженні у пересуванні та можете приймати душ. В залежності від об’єму втручання больові відчуття та дискомфорт в даній ділянці можуть зберігатись то 20 діб. Ми призначаємо мазь з антибіотиком, яку треба буде накладати на нову ареоли протягом 2 тижнів. Повна реабілітація в клініці, яка знаходиться в Києві триває 1 місяць. Шви знімаються через тиждень.
Якщо операція відбувалась під загальною анестезією
В такому випадку час реабілітації залежить від об’єму втручання, якщо виконувалось лише відновлення сосково-ареолярного комплексу, тоді час реабілітації - аналогічний вищеописаному. В разі якщо одномоментна реконструкція молочної залози та ареоли – час реабілітації буде подовжено.
Після оперативного втручання ми рекомендуємо перебування в клініці 1 добу. В разі потреби чи вашого бажання час перебування може бути продовжено. На наступний день після огляду хірурга ви отримаєте рекомендації по догляду за раною, перелік необхідних медикаментів та інформацію про час наступного огляду
Ускладнення
Окрім типових загально хірургічних ускладнень(гематома, інфекція та ін.) існують також ті, що притаманні лише даному виду реконструкції.
Некроз шкірного клаптя : У дуже рідкісних випадках тканина, яка використовується для реконструкції соска - не отримує достатньо крові, і частина тканини може загинути. В разі такої ситуації хірург обирається очікувальна тактика, зрідка виникає необхідність видалити нежиттєздатні тканини та реконструювати сосок заново.
Сплощення соска: У рідкісних випадках реконструйований сосок може надмірно зменшитись у розмірах. Якщо це трапиться, хірург, потрібне додаткова корекція з становленням в уже сформований сосок : шматочок жирової клітковини, рубця чи хряща, щоб запобігти повторному скороченню соска
Коррекція втягнутого соска. Класифікація огляд методів хірургічної коррекції.
28.05.20