В яких випадках може знадобитися реконструкція грудей
|
Пластичні хірурги нерідко спілкуються з фахівцями із загальної хірургії з питань первинної реконструкції грудей після мастектомії. Цілком імовірно, що оскільки у пацієнта інформації стає все більше, потреба в реконструкції грудей зростає, і пластичні хірурги стають частиною бригади, яка усуває ракову пухлину грудей. Реконструкція молочної залози - операція складна, вона включає мікрохірургічні операції, і тому для її проведення потрібне спеціальне обладнання.
Що таке рак грудей?
Рак молочної залози - найпоширеніша форма раку у жінок, щорічно реєструється десятки тисяч нових випадків цього захворювання; і більшість жінок з діагнозом раку молочної залози проходять лікування. Рак грудей виникає тоді, коли нормальні клітини припиняють реагувати на системи контролю, завдання яких координувати функції клітин. Ці "шкідливі" клітини починають патологічно швидко розмножуватися, формуючи пухлини. Причина, чому ці клітини припиняють нормально функціонувати, є предметом безлічі досліджень; нею може стати поєднання екологічних і генетичних факторів, а також способу життя.
Лікування раку молочної залози спрямоване на видалення цих "шкідливих" клітин, або вирізаючи їх в ході хірургічної операції, або вбиваючи їх променевою терапією і хіміотерапією. Який тип лікування потрібен пацієнту, залежить від типу раку молочної залози, чи поширилися клітини зі свого нормального положення по всіх грудях, або вони поширилися за межі молочної залози. Хірург обговорює прийнятні варіанти з пацієнтом і допомагає йому прийняти рішення щодо методу лікування.
Що таке мастектомія?
Близько 40% жінок з діагнозом раку грудей потрібна або вони самі вирішуються на мастектомію, видалення всієї молочної залози хірургічним шляхом. Молочна залоза розташовується між шкірою і м'язами грудей, вона складається з молочних протоків, залоз, жирової тканини і сполучної тканини, яка все це містить. Залози виробляють молоко, яке проходить по протоках до сосків. Оскільки сосок з'єднаний з усіма грудьми, і рак може вразити і протоки, в ході мастектомії сосок також може бути видалений. Мастектомія рекомендується жінкам з певним типом раку молочної залози.
Тонкощі реконструкції, як і зменшення грудей пацієнт обговорює зі своїм хірургом, але в цілому, якщо рак діагностується в двох і більше областях грудей, якщо груди до цього піддавалася лікуванню променевою терапією, якщо в грудях маленького розміру пухлина велика, або якщо пухлина може рецидивувати, рекомендується мастектомія. Крім того, при виявленні раку в одній молочній залозі, багато жінок вважають за краще видалити всю молочну залозу або навіть обидві, щоб знизити ймовірність виникнення раку молочної залози в майбутньому.
|
Чому обирають реконструкцію молочної залози?
|
Якщо пластичний хірург рекомендує проведення мастектомії, пацієнтці слід вирішити, що робити, якщо грудей немає. До недавнього часу єдине, що їй залишалося – це жити з плоскими грудьми, а деякі жінки і донині вважають за краще такий результат. Багато жінок, які пройшли через рак грудей, відчувають себе зовсім інакше, ніж раніше, і вважають свої плоскі груди підтвердженням цієї своєї неповноцінності, жінкою, яка перенесла рак. Простим рішенням може стати грудний протез. У цьому випадку груди будуть виглядати природньо, особливо при виборі одягу. Це допоможе знизити дискомфорт і відчуття несиметричності, як при відсутності одних грудей. Також протез може бути тимчасовим, якщо рішення про реконструкцію грудей ще не прийнято, або якщо операцію з реконструкції грудей слід відкласти для більш радикального лікування. Реконструкція грудей - це метод відновлення форми молочної залози з метою надання їй природного вигляду. Також було відзначено поліпшення психічного та емоційного стану, підвищення життєрадісності і задоволення зовнішнім виглядом грудей після мастектомії. Реконструкція грудей здійснюється пластичним хірургом. Основною процедурою є створення форми і об'єму грудей, або одночасно з мастектомією, або після неї. Можливо, буде потрібно проведення однієї або двох наступних невеликих операцій, спрямованих на незначну зміну форми грудей (підтяжка грудей або зменшення грудей) або створення соска і ареоли (області темної шкіри навколо соска).
|
Час проведення реконструкції грудей
|
По-перше, слід вирішити, чи буде реконструкція грудей проведена відразу або вона буде відкладена на деякий час. Перший тип операції проводиться одночасно з мастектомією. У другому випадку спочатку здійснюється мастектомія, а після повного одужання і завершення додаткового необхідного лікування проводиться друга операція для реконструкції грудей, як правило, кілька місяців по тому.
Нижче наведено деякі переваги та недоліки обох типів лікування.
Негайна реконструкція грудей
Переваги: - Кращі косметичні результати - Шви меншого розміру - Один період анестезії і одужання - Один день у лікарні - Менше впливу на психіку - груди як до, так і після операції
Недоліки:
- Період анестезії і одужання довше
- Довше доводиться чекати операції, оскільки в ній беруть участь дві хірургічні бригади
- Підвищений ризик запалення
- Можлива деформація грудей, якщо буде потрібна променева терапія
Відкладена реконструкція грудей
Переваги:
- Покрокова хірургія з подальшим більш легким одужанням за більш короткий проміжок часу після кожної операції
- Є час прийняти рішення про правильність вибору реконструкції грудей, не відкладаючи лікування раку
- Перша операція відносно недовга
Недоліки:
- Шви більшого розміру
- Важче отримати винятковий косметичний результат
- Все лікування займає більше часу внаслідок декількох операцій
- Кілька періодів госпіталізації
- Шви залишаться в результаті будь-якого типу мастектомії і реконструкції грудей.
Проте, форма і розмір швів може варіюватися в залежності від типу операції. Під час негайної реконструкції грудей часто можливе проведення мастектомії, що більш «щадить» шкіру. Вона включає видалення соска і всього вмісту грудей, але більша частина шкіри не видаляється. Шви після негайної реконструкції мають або округлу форму навколо соска і ареоли або являють собою порівняно невеликий прямий шов. Відкладена реконструкція грудей, навпаки, має на увазі видалення шкіри, як при абдомінопластиці і накладення швів після мастектомії. Ця шкіра не годиться для реконструкції, оскільки між двома пластичними операціями проходить кілька місяців, і вона може зморщитися і зарубцьовуватися на м'язах, в результаті втрачає свою пластичність. Тому, в ході мастектомії видаляється більше шкіри, і залишаються довші шви поперек грудей. Хоча, ці шви з часом знебарвляться, проте, вони залишаться назавжди, навіть після реконструкції.
|
Типи реконструкції грудей
|
Існує два основних типи реконструкції грудей: протезний і ендогенний. У протезній реконструкції грудей застосовуються штучні імплантати для відновлення форми грудей, тоді як при ендогенній реконструкції використовуються власні тканини тіла пацієнта. Який тип операції вибрати, залежить від параметрів залишку природних грудей, необхідної якості реконструкції і типу пластичної операції, на яку згодна пацієнтка.
Протезна реконструкція грудей включає створення простору між грудною кліткою і м'язами і розташування імплантату в цьому просторі, як при збільшенні грудей. Потім на шкіру накладаються шви. Зазвичай застосовуються експандери, які повільно розширюються в період від 3 до 6 місяців для досягнення бажаної форми і розміру. В ході ендогенної реконструкції грудей тканина береться зі спини пацієнтки, її сідниць або живота, переміщається в область грудей, і формуються нові груди. Оскільки тканина жива і натуральна, вона забезпечує більш природну форму і відчуття відновлених грудей за рахунок перенесеної операції і швів на здорових частинах тіла.
На відміну від протезної реконструкції грудей, залоза набуває повний розмір відразу після операції, хоча, цілком ймовірно, що її форма і розмір може незначно змінитися протягом перших кількох місяців після реконструкції. Пластика соска здійснюється у фінальній стадії реконструкції грудей, після того, як груди набули остаточної форми і розміру, і коли пацієнтка задоволена повним відновленням. Хоча деякі зміни в грудях після операції неминучі, рконструкція соска занадто рано може викликати деяку асиметрію.
|
Які відмінності типів реконструкції грудей ?
|
Протезна реконструкція грудей
Переваги:
- Недовга і порівняно проста операція
- Короткий період анестезії та одужання
- Операція не задіє здорові тканини, і не залишається додаткових швів
- Не бракує шкірних тканин де-небудь на тілі
Недоліки:
- Повільний і тривалий процес при розширенні експандера
- Деяка асиметрія, в разі, якщо зберігається частина природних грудей
- Менше природних тканин грудей
- Не застосовується при реконструкції великих грудей
Штучні матеріали схильні до інфікування
Ендогенна реконструкція
Переваги:
- Більш природне відчуття
- Найбільш довготривала
- Косметичний результат краще
- Не застосовуються штучні матеріали
Недоліки:
- Більш довга операція
- Залишається велика кількість швів
- Можливі ускладнення після операції на інших частинах тіла
- Довше перебування в лікарні
|
Чи буде необхідно проводити операцію і на інших грудях?
|
Хоча шляхом реконструкції груди, як правило, стають симетричними, найбільшої подоби вони досягають, якщо проводити операцію і на других неушкоджених грудях. Деяким жінкам реконструкція грудей дає можливість відволіктися на форму і розмір грудей, а також з'являється можливість, що в результаті операції груди стануть більшими, меншими або не такими обвислими, як до операції. Можливі наступні варіанти: хірургічна операція не проводиться на неушкоджених грудях. Багато жінок вважають, що операція на здорових грудях неприйнятна, і вважають за краще реконструктивну операцію, яка найбільш підходить грудей без будь-яких змін.
Видалення залишків грудей і відновлення обох грудей. Жінки, схильні до великого ризику раку грудей, можуть вибрати як найбільш бажану операцію з видалення якомога більшої кількості тканини грудей, так, щоб їм більше не довелося турбуватися про виникнення раку грудей в майбутньому. У цьому випадку порівняно легко створити прекрасну симетрію грудей за будь-якої реконструктивної технології.
Збільшення грудей, що залишилися
Як правило, якщо груди містять імплантат, вони менш схильні до ущільнення, і верхня їх частина виглядає повніше. Впровадження імплантату в здорові груди для їх збільшення може зменшити відмінність у формі і розмірі грудей, особливо якщо застосовується реконструктивна хірургія з використанням імплантату.
Зменшення грудей, що залишилися
Створення новоих великих грудей вимагатиме великої кількості тканини, що майже завжди обмежує реконструктивні можливості. Здійснення зменшення непошкоджених грудей може надати більш широкий вибір можливих реконструктивних технологій або зменшити кількість тканин, необхідних для відновлення грудей. Крім цього, якщо виникають проблеми у великих грудях, операція по зменшенню грудей може виявитися корисною. Підтяжка грудей З часом будь-які груди обвисають. І оскільки шкіра грудей стає менш еластичною, груди і соски стають обвислими, і ареола збільшується. Жінки з "відвислими" грудьми можуть погодитися на підтяжку неушкоджених грудей, а також на реконструкцію грудей для створення симетрії.
|
Що таке лоскутна реконструкція?
|
"Лоскут" - це кількість тканини, що лишилася, пересадженої з однієї частини тіла на груди, разом з кровоносними судинами, які підтримують в тканині життя. Застосовують дві основні техніки для пересадки тканини: зі збереженням кровоносних судин прикріпленими, але з ротацією тканини навколо кровоносних судин для її нового положення («лоскут» з живильною «ніжкою» трансплантата), або повне відділення тканини і живлення кровоносних судин від тіла, перенесення всієї ділянки тканини на нове місце, а потім пришивання кровоносних судин до інших судин в області грудей, використовуючи методи мікрохірургії (вільний лоскут).
Сучасна клініка пластичної хірургії здійснює наступні види пластичних операцій: підтяжка обличчя, ендоскопічна підтяжка, техніками SMAS та ін., абдомінопластика пластика живота після втрати ваги або вагітності, повторна пластика носа з природним результатом.
|