plastika.ua

Впишіть своє Ім’я та телефон і ми вам зателефонуємо

Септопластика

Септопластика

Спеціалісти
Септопластикою називають оперативне втручання, за допомогою якого коригується деформована носова перегородка. Незважаючи на той факт, що септопластика – це хірургічна операція, вона вважається найменш травматичною процедурою. Процедура не тільки усуває зовнішні дефекти, але і зберігає кісткову і хрящову тканину без будь-яких пошкоджень.

Коли потрібна септопластика

Найголовнішим симптомом викривленої носової перегородки вважається важке носове дихання, незалежно від хронічної закладеності ніздрів. Людині дуже важливо дихати носом, оскільки, проходячи через носові шляхи, повітря очищається від забруднень до того, як потрапляє безпосередньо в легені. Носове дихання є прямою профілактикою безлічі різних хвороб: бронхіту, астми, серця та інших важливих органів в організмі.

Викривлена перегородка сильно ускладнює природне дихання, або робить його повністю неможливим. Пацієнти в період юності і молодості можуть не відчувати ніяких виражених складнощів з диханням. Це значно ускладнює постановку діагнозу, але не виключає можливих наслідків через деформації перегородки.

Нерідко у тих, хто страждає викривленням перегородки носа, спостерігаються постійні запалення дихальних шляхів і пазух, гайморити та інші хвороби. Дуже часто разом із захворюваннями носових ходів спостерігаються хвороби горла: фарингіт, тонзиліт, ларингіт та інші, які можуть набувати хронічного характеру згодом.

Іноді люди починають займатися самолікуванням, купуючи краплі від нежиті в аптеці або препарати для усунення болю в горлі, що може привести до тимчасового, але не до постійного, одужання.

Якщо деформація перегородки трапилася через травмування носа, може з'являтися помітна зміна його форми. У таких ситуаціях у людини з'являється схильність до частих кровотеч та інших неприємностей, пов'язаних з порушенням функціонування перегородки. Іншими симптомами викривлення можуть виступати:
 • Відчуття сухості в носі.
 • Погіршення слуху.
 • Алергія.

Септопластика в Киеве

Погіршення чутності пов'язано з тим, що ускладнене дихання носом перестає підтримувати достатню кількість кисню в середньому вусі. Якщо у людини спостерігається один або кілька із зазначених симптомів, на допомогу прийде ЛОР, який поставить діагноз, випише лікування або призначить операцію. Якщо деформація носової перегородки незначна, можна обійтися лазерним або радіохвильовим способом септопластики.

Фактори деформації

Перегородка представлена кістково-хрящової тканиною, що ділить порожнину носа на рівні половини. При деформуванні цієї ділянки, з'являється зрушення його положення від центральної розмежувальної лінії. Даний факт заподіює людині багато проблем і навіть може привести до появи неприємностей зі здоров'ям, а саме спровокувати появу хронічних недуг (риніту, гаймориту та інших). Деформація вищеописаної тканини призводить також до складнощів дихання носом, хропіння, переривчастого дихання, задишок. Іноді спостерігається поява кровотеч. Якщо викривлення перегородки відбулося через травмування, змінюється і форма носа після його загоєння.

Існує чимало факторів, через які відбувається деформація перегородки носа. Серед них є як фізіологічні особливості організму, так і травматичні:

 • Фізіологічний.
  Дана причина визнана лікарями однією з тих, що найбільш зустрічаються серед пацієнтів, які вирішили зробити септопластику. Фізіологічний фактор має на увазі, що тканини, з яких складається носова перегородка, ростуть нерівномірно під час загального зростання організму людини. Зазвичай така перегородка викривлена повністю або зміщена в будь-яку сторону, або на ній можуть бути своєрідні виступи.
 • Компенсаторний.
  До даних факторів деформування перегородки зараховують: наявність стороннього предмета в носовій порожнині (пірсинг), хронічний риніт у пацієнта, поява різних новоутворень, наприклад, аденоїдів.
 • Травматичний.
  Це менш популярна причина неправильного положення перегородки носа, і зустрічається вона, як правило, у професійних спортсменів. В індивідуальних випадках, від травми страждають і люди інших професій, які отримали удари або удари внаслідок падіння або аварійних ситуацій. До травматичних видів деформування перегородки відносять механічні її пошкодження: переломи та інші види травми. Будь-яка травма, навіть невелика або отримана в дитинстві, може стати причиною порушення росту носової перегородки і викривлення в майбутньому.

Проте, який би не був фактор зміщення носової перегородки, виправити її сьогодні можна тільки за допомогою оперативного втручання – септопластики.

Різновиди операцій

Розглянута процедура виконується різними методами: звичним хірургічним способом і з застосуванням лазерних технологій. Найпоширенішим вважається ендоскопічний вид операції з огляду на його швидкість і безпеку, але розглянемо обидва методи по порядку.

 • Лазерна корекція.
  Даний вид операції відрізняється виправленням деформованої перегородки за допомогою «лазерного опромінення». Процедура виконується під місцевою анестезією, відрізняється безкровністю і відсутністю травматичності. Промінь лазера має антисептичні якості, завдяки яким ризик отримання інфекційних заражень в післяопераційний період зводиться практично до нуля. Відновлення після лазерної операції проходить швидко, без застосування спеціальних тампонів. Після виконання операції, людина не потребує цілодобового перебування в лікувальному закладі. Час проведення процедури не перевищує 30 хвилин, операція проводиться амбулаторно. Незважаючи на всі переваги лазерного методу, він має свої протипоказання і буває неефективним в деяких особливо складних випадках.
 • Ендоскопічна корекція.
  Такий вид септопластики є щадним оперативним втручанням. Процедура виконується на слизовій оболонці, що забезпечує відсутність шрамів операції на зовнішній стороні обличчя. Сучасні можливості виконання даного виду операції дозволяють не тільки зберегти красу обличчя, шляхом уникнення слідів втручання, а й істотно скорочують тривалість післяопераційного періоду. Ендоскопічний вид операції має на увазі резекцію невеликих ділянок кістково-хрящової тканини, що перешкоджають нормальному її положенню і працездатності. Проте, в окремих випадках (особливо, якщо у пацієнта травматичний фактор деформації), деякі елементи хрящової тканини дуже важливо усунути. Зазвичай ендоскопічна септопластика займає до 45 хвилин, включаючи підготовку людини до операції. Ендоскопічна операція використовується лише в тих випадках, коли потрібно видалити окремі елементи тканин, що перешкоджають становленню природного положення носової перегородки.

Ефективність процедури і протипоказання

Корекція проводиться у внутрішній порожнині носа через маленькі надрізи. Коригується вид і форма перегородки. Кінцевий позитивний результат септопластики характеризується тим, що:

 • Поліпшується якість життя. Гарний ніс ідеальної форми гарантований після операції. Тим, хто раніше соромився свого обличчя, можна сміливо «задирати ніс», оскільки він буде дійсно естетичним.
 • Відновлюється дихання носом. Якщо операція була проведена не з естетичних міркувань, а за медичними показниками, людина зможе знову спокійно дихати через ніс.
 • Гарантується позбавлення від різних захворювань. До таких недуг відносяться хронічні ЛОР-захворювання, які з'являються через деформації перегородки.

Важливо враховувати, що операція під назвою септопластика не проводиться з метою змінити форму носа. Проте, її можна поєднувати з іншим видом операції – ринопластикою.

У септопластики, як оперативного втручання, існує кілька протипоказань. Найголовнішим з них є погане згортання крові, яке вважається основною забороною для проведення будь-яких хірургічних операцій.

Також не проводять операцію при онкологічних захворюваннях, хворобах серцево-судинної системи, цукровому діабеті, інфекційних недугах. Операцію не можна робити неповнолітнім, оскільки не закінчено формування кістково-хрящової тканини перегородки. Інші можливі протипоказання (вагітність та інші) обговорюються з лікарем в індивідуальному порядку.

Принцип проведення операції

Перш, ніж призначити проведення операції, фахівець проводить лабораторні дослідження та огляди. У перелік здачі необхідних аналізів і важливих обстежень включені:

 • Огляд у ЛОРа
 • Біохімія крові
 • Кардіограма.
 • Діагностика згортання крові.
 • Аналіз крові і сечі загального характеру.
 • Флюорографія (якщо в цьому році вже проводилася, необхідно надати знімок).
 • Аналіз крові.
Септопластика виконується в кілька етапів: готується пацієнт, якому вводиться місцева (або загальна) анестезія, після чого виконується спеціальний надріз на слизовій оболонці носа. Раніше необхідно було розрізати шкіру носа, проте сьогодні даний метод проведення операції вважається неактуальним, і використовується у виняткових випадках.

Після того, як розріз зроблений, проводиться відшарування м'яких тканин і резекція викривлених елементів хрящової тканини, що заважає постановці природного положення перегородки носа. Після того, як всі недоліки усунені, проводиться випрямлення перегородки за допомогою зсуву окремих елементів кісткової і хрящової тканин.

Після проведення класичної септопластики, в носові шляхи вставляються тампони, на які накладається туга закріплює пов'язка. Тампони дістають через кілька діб після операції, з урахуванням індивідуальних особливостей її проведення.

Реабілітаційний період

Відновлення після хірургічного втручання проходить, як правило, досить швидко. Перші 24 або 48 годин в носових шляхах залишаються спеціальні тампони, призначення яких полягає в зниженні ризику кровотечі і стабілізації природного положення перегородки. Деякі клініки пропонують пацієнтові тампони з силікону, які не тільки добре тримають форму носа, але і майже повністю забезпечують відсутність кровотеч, не заважають дихати після закінчення операції.

Після видалення з носа тампонів, дуже важливо чітко виконувати всі приписи лікаря щодо прийому гарячої їжі та алкогольних напоїв, куріння, підвищеної фізичної активності, відвідування саун і басейнів.

Для профілактики післяопераційних інфекцій і полегшення стану пацієнта, лікар виписує прийом знеболюючих і знімають жар ліків, іноді необхідні уколи антибіотиків. Після усунення тампонів з носових шляхів, доктор виписує назальні краплі для зволоження слизової оболонки. Зазвичай такими препаратами є не тільки краплі, але і спреї, в деяких випадках призначаються мазі.

В процесі відновлення після операції, повністю заживає слизова оболонка носа, а природне дихання спостерігається через 3-4 тижні після хірургічного втручання.

Після проведення лазерної септопластики, період відновлення триває 1-2 тижні. Також лазерна операція не передбачає наявність тампонів і введення антисептиків. Повна працездатність пацієнта спостерігається через 7-10 днів після хірургічного втручання, оскільки людина звільняється до цього часу від тампонів і міцної пов'язки. Зовнішніх проявів операції, таких як синці і набряки, на обличчі не спостерігається. Якщо правильно доглядати за обличчям в реабілітаційний період і дотримуватися всіх вказівок лікаря, відновлення не займе багато часу і не заподіє зайвого дискомфорту.