plastika.ua

Впишіть своє Ім’я та телефон і ми вам зателефонуємо

Перша допомога при травмі

Перша допомога при травмі

Травми є невід'ємною частиною людського життя. Падіння, удари, розтягування і переломи хоча б один раз, але траплялися з кожним. З розвитком цивілізації з'явилося безліч додаткових джерел небезпеки - електричний струм, кислоти, ризик опіку. Але механічні травми як і раніше займають перше місце за частотою випадків. І грамотна Перша допомога дозволяє не тільки полегшити стан потерпілого, але і прискорити процес одужання

Поширені види механічних травм

Механічне пошкодження тканин є найчастішим випадком травми. Хтось отримує її через свою необережність, інші – внаслідок неуважності або поганого самопочуття. Певний спосіб життя і захоплення також можуть стати причиною травми – контактні види спорту, активний туризм, робота, пов'язана з великими фізичними навантаженнями або підняттям тяжкості. Досить часто їх результатом стають такі види механічного пошкодження тканин, як:

 • Розтягнення або розрив зв'язок.
 • Вивих суглоба.
 • Удар і забій.
 • Механічне здавлювання тканин.
 • Відкритий або закритий перелом.

Загальним симптомом при будь-якому вигляді травми є сильний різкий біль. У разі якщо пошкоджена область до того ж починає втрачати чутливість, а шкіра змінює свій колір – це серйозний привід для звернення до лікаря. Навіть якщо перша допомога принесла відчутне полегшення потерпілому, візит до травматолога необхідний. Симптоми серйозного вивиху і закритого перелому досить часто дуже схожі між собою, але вони вимагають різного відновного підходу. Крім цього, набряк і посиніння пошкодженого суглоба, залишені без належної уваги, можуть згодом стати причиною розвитку супутніх захворювань. Тому не слід після короткочасного полегшення відкладати візит до лікаря.

Перша допомога при механічних травмах

Механічне пошкодження тканин завжди викликає біль різного ступеня інтенсивності і її купірування стає першорядним завданням. Подальші дії залежать від серйозності травми, але якщо її симптоми яскраво виражені і продовжують наростати, то тільки відвідування травматолога є правильною дією. Сучасні знеболюючі препарати дозволяють зняти больовий симптом практично повністю в будь-якому випадку, але механічне пошкодження тканин нікуди не зникає. У разі, коли мова йде про перелом або розрив зв'язок, затягуючи час до отримання професійної медичної допомоги можна наразити на небезпеку не тільки здоров'я, але і життя пацієнта.

Первая помощь при травме

Полегшити стан пацієнта після отримання механічної травми допускається наступним чином:

 • Удари-найпростіший випадок травми, яку нерідко можна повністю вилікувати за допомогою накладення холодного компресу і спокою.
 • При розтягуванні або розриві зв'язок – постраждалу кінцівку необхідно знерухомити за допомогою обмежує пов'язки. Потім її рекомендується покласти на піднесення і прикласти холодний компрес.
 • У разі вивиху кінцівку слід зафіксувати в зручному для потерпілого положенні і прикласти холод. Самостійно вправляти вивих забороняється - необхідно дочекатися приїзду лікаря або терміново відправитися до нього.
 • Механічне здавлювання тканин - небезпечний випадок пошкодження, найчастіше трапляється в результаті аварії, завалу, необережної роботи з гідравлічними пристроями. Перше завдання - звільнення потерпілого.
 • Якщо відбулося здавлювання грудної клітини, робити будь-які дії з невідомим результатом категорично забороняється.
 • Здавлювання кінцівки дозволяє накласти джгут на її підставу, розташувати на височини, зафіксувавши її положення за допомогою пов'язки.

Перша допомога при переломах

Окремою категорією травми є переломи різного ступеня тяжкості. Гарантоване підтвердження перелому і ступеня його небезпеки можна отримати тільки за допомогою рентгенівського знімка.

При підозрі на цю неприємність пошкоджену кінцівку рекомендується нерухомо зафіксувати за допомогою шини в допустимому анатомічному положенні. Фіксація повинна охоплювати не тільки саме місце пошкодження, але і прилеглі суглоби.

Перелом хребта, особливо його шийної зони, вимагає особливо дбайливого поводження з потерпілим. При підозрах на настільки серйозну травму спини людину укладають на рівну поверхню.

Вивих або перелом шийної зони вимагає накладення зі спини спеціальної дротяної шини, що фіксує хребці . Всі питання щодо транспортування і подальших методів лікування плануються строго спільно з травматологом.

Сучасні види травм- перша допомога

Удар електричним струмом - дуже небезпечний вид травми, "подарований " цивілізацією. Першим завданням є звільнення потерпілого від електромережі. Під час цього заняття головна небезпека полягає в тому, що можна дуже легко отримати удар в процесі. Тому для звільнення потерпілого слід користуватися довгими діелектричними матеріалами – дерев'яна або пластикова палиця, дошка. Потім його слід укласти, розтерти одеколоном або укрити теплою ковдрою.

Пошкоджену ділянку тіла слід захистити стерильною пов'язкою. Постраждалого в несвідомому стані необхідно привести до тями за допомогою нашатирного спирту і бризок холодної води. У разі відсутності самостійного дихання і серцебиття необхідно провести потерпілому непрямий масаж серця в сукупності з диханням за методом "рот-у-рот".

Друга поширена травма "від цивілізації" - хімічний опік. Кількість побутових і промислових хімічних сполук, що знаходяться у відкритому доступі, нерідко призводять до травми. Першим завданням при хімічному опіку є видалення отруйної речовини з шкірних покривів. Для цього підходять спеціальні тампони, серветки і проточна вода – але за умови, що на етикетці хімічного препарату немає заборони на його з'єднання з водою. Після очищення шкіри від хімії уражену ділянку обробляють нейтралізуючою речовиною. У цій якості можуть виступати мильний розчин або двопроцентний розчин питної соди. Після цього на місце контакту накладається вільна суха стерильна пов'язка.

Увага - небезпека внутрішньої кровотечі

Закриті травми черевної та грудної порожнини небезпечні не стільки пошкодженням тканин, скільки ймовірність розриву судин. В цьому випадку у потерпілого може початися внутрішня кровотеча, серйозність і інтенсивність якого можуть поставити під загрозу його життя. Перша допомога при підозрі на цю неприємність – максимально швидкий виклик лікаря. До його приїзду на передбачуване місце кровотечі необхідно накласти холодний компрес. Хворому слід забезпечити повний спокій.

Внутрішня кровотеча в плевральній або черевній порожнині вимагає негайного хірургічного втручання. Ознаками такої кровотечі є підвищена блідість потерпілого, виступаючий холодний піт, блідість нігтьових лож. Людина скаржиться на запаморочення, шум у вухах, "мушки" перед очима. Артеріальний тиск нижче норми, дихання прискорене і поверхневе, пульс м'який, частий.

Поширені помилки при травмах

Досить частою причиною ускладнень при різних видах травм стає недосвідчене надання першої допомоги потерпілому. Якщо ви не впевнені в результаті – не проводьте ніяких дій. Крім того, завжди можна зателефонувати в поліклініку, і поки карета швидкої допомоги в дорозі – отримати рекомендації з приводу подальших дій. Найбільш розпіареними помилками при наданні допомоги стають:

 • Накладення пов'язок з ватним тампоном всередину відкритої рани.
 • Зворотна ситуація, залишення відкритої рани в її "первозданному" вигляді до приїзду лікаря.
 • Рясна обробка зеленкою, йодом, контрастним антисептиком до приїзду або відвідування лікаря.
 • Спроба самостійно вилікувати перелом, забій за методом "час лікує".
 • Залишення прикрас на вухах, пальцях потерпілого.
 • Очікування лікаря або транспортування хворого в поліклініку без фіксації розтягнутих зв'язок, зламаною або вивихнутої кінцівки.
 • Вживання рідини і їжі після отримання травми, тому що "сильно хочеться".

Бездіяльність, якщо результат викликає сумнів – один з кращих варіантів поведінки при серйозній травмі. Перша допомога, яка в більшості випадків травми полягає в знерухомленні і знеболюванні потерпілого, нерідко стає єдиним допустимим терапевтичним методом до приїзду лікаря. Бездіяльність не завжди шкідлива – невміле лікування дуже часто виявляється набагато небезпечніше.

Запись по телефону:044 222-6-111