Про розщілини губи та піднебіння.
За статистикою серед всіх вад розвитку особи ущелини губи і піднебіння (cleft lip and palate) займають перше місце і складають, в середньому, один випадок на 750 новонароджених. До виникнення такого вроджених вад розвитку можуть привести безліч причин: від генетичних аномалій до шкідливих екологічних і професійних дій. За простонародному подібну аномалію розвитку називають "заяча губа".
Види розщілини губи та піднебіння
Залежно від типу розщілени у новонародженої дитини страждає ряд важливих функцій:
Захворювання часто супроводжується хронічними захворюваннями органів дихання, середнього вуха, придаткових порожнин носа і т.д. Тому крім щелепно-лицьового хірурга, в лікуванні таких дітей активну участь бере ортодонт, ЛОР, логопед, психолог та інші фахівці клініки.
При правильному плануванні, бездоганному виконанні кожного етапу лікування дитини і необхідної кооперації з боку батьків дитини можливе досягнення повноцінної медико-соціальної реабілітації дитини і красивого естетичного результату. Однак, вкрай необхідне розуміння батьків і самих пацієнтів, що пластична хірургія розщілин, як і будь-яких інших вад розвитку, не може привести до абсолютного усунення цієї аномалії. Залежно від виду розщілини, кваліфікації пластичного хірурга, чіткого і успішного виконання вірного хірургічного плану, можна досягти бездоганного результату, але навіть в найсприятливіших випадках непрямі ознаки розщілини губи або хірургічних втручань залишаться.
Підготовка до операції пластики губи при вроджених вадах
При народженні дитини з розщілиною батьки часто опиняються в інформаційному вакуумі, - як годувати, як доглядати, та й взагалі ЯК? У пологовому будинку не завжди можна отримати вичерпну інформацію, тому не робіть поспішних висновків, не відвідавши хірурга. Зрештою, саме він буде займатися лікуванням Вашої дитини, і саме він краще знає суть проблеми. До моменту візиту в центр вродженої дитячої патології клініки, Київ, сформулюйте для себе питання, на які хотіли б отримати відповідь. Не потрібно панікувати. Створіть в родині психологічний комфорт - дитина це відчуває. Якщо не виходить, прийдіть на консультацію ще раз.
Годування дитини з розщілиною губи і піднебіння має свої особливості. Ідеальний варіант - годування грудьми, але часто неможливість повноцінного смоктання швидко стомлює дитину і вона відмовляється від грудей. У таких випадках необхідне використання спеціальних сосок в положенні напівсидячи для виключення ризику аспірації. Завдяки особливій формі соски зменшується її тиск на краї розщілини, що запобігає збільшенню деформації. З цією ж метою виправдано, як наймога раніше, привчити дитину до ложки.
Педіатричний патронаж проводиться в звичайні терміни. Вам необхідно з'ясувати у пластичного хірурга плановані терміни операцій, щоб спільно з педіатром оптимально підготувати дитину до майбутньої процедури.
Обстеження дитини з ущелинами обов'язково включає консультації
для своєчасного виявлення супутніх захворювань, вад та відповідного лікування при необхідності. Ретельна оцінка лабораторних показників дозволяє встановити готовність дитини до майбутньої пластики розщілини губи та піднебіння.
Хірургічні процедури при розщілинах губи та піднебіння виконуються в кілька етапів, кількість і обсяг яких можуть змінюватися в залежності від типу розщілини і результату кожної операції.
Всі первинні операції виконуються під наркозом і вимагають госпіталізації в неускладнених випадках на 1-4 дні. Хірургічний протокол (тобто терміни, кількість, методики операцій) в різних клініках Києва можуть відрізнятися. Ми використовуємо протокол, який використовується в ряді європейських клінік і який, на наш погляд, дає найкращі результати.
Види операцій, що виконуються при ущелинах губи і неба