Кісткова пластика при наявності вроджених розщілин зазвичай виконується в період зміни прикусу (вік 8-10) і в координації з ортодонтом. В даному випадку мова йде про пересадку власної кісткової тканини в ділянку розщілини альвеолярного відростка одномоментно з остаточним усуненням сполучення між носової і ротової порожнинами.
Фактично всі діти з повними однобічними і повними двобічними розщілинами губи і піднебіння є кандидатами на цю процедуру. Кістковий трансплантат не тільки з'єднує між собою фрагменти верхньої щелепи, а й створює кісткову матрицю в області розщілини. Це дозволяє постійним зубам прорізатися безпосередньо в зоні трансплантата і ортодонт отримає кращу можливість по їх переміщенню і виправлення позиції зубів в прикусі.
Зазвичай кістковий трансплантат для пластики береться з великої гомілкової кістки пацієнта через невеликий шкірний розріз на гомілці, формується так зване «вікно» в кістці. Фрагмент власної кісткової тканини максимально атравматично забирається. На місці забору кістки для кісткової пластики знову регенерується кістка і це не впливає на її подальший розвиток або функцію.
Операція кісткової пластики для корекції вроджених розщілин піднебіння є однією з найбільш трудомістких і тривалих і може потребувати більш тривалу госпіталізацію. Додаткова, хоч і необхідна, травма кінцівки може трохи подовжити період одужання.