Після використання грудних імплантатів для збільшення молочних залоз, організм починає формувати капсулу навколо імплантату. Стан, при якому відбувається надмірне утворення капсули та наступне стиснення імплантату називається – капсульною контрактурою.
Класифікація капсульної контрактури за Бейкером (1975):
1 клас: Капсульна контрактура першого ступеня вважається нормою. Утворення рубцевої тканини навколо сіліконового імплантату не впливає на розмір, форму чи тактильні відчуття при дотику до грудей.
2 клас: Капсульна контрактура 2 ступеня зазвичай проявляється лише незначними косметичними симптомами. Груди виглядають натурально, але є дещо щільними на дотик. Як правило, пацієнтки не відчувають цих змін та лише пластичний хірург здатен диференціювати ці зміни про огляді.
3 клас: Капсульна контрактура третього ступеня - наявні очевидні косметичні зміни. Молочні залози - тверді на дотик та матимуть зміни у формі, наприклад, вони будуть надто круглими чи видимі деформації. Однак цей ступінь капсулярного скорочення часто не викликає дискомфорту чи болю.
4 клас: Капсульна контрактура 4 ступеню – має аналогічні симптоми, що характерні для 3 ступеня (груди тверді на дотик та мають неправильну, не фізіологічну форму). Однак, пацієнки з капсульною контрактурою 4-го ступеня мають больові відчуття в ділянці грудей; Часто при пальпації жінки скаржаться на підвищену чутливість і болючість.
Оцінка ступеню є досить суб'єктивна: не існує загальновизнаних об'єктивних методів вимірювання, хоча деякі фахівці з пластичної хірургії використовують штангенциркуль або тонометрію.
Патогенез капсульної контрактури – механізм виникнення після операції збільшення грудей вважається мультифакторним, однак останнім часом виділяють дві найдостовірніші причини:
Pajkos (Plast Reconstr Surg, 2003) - Досліджував зразки капсули, що були отримані під час видалення з 27 грудних імплантатів. Серед 19 жінок, що мали наявну капсульну контрактуру (різного ступеню) - у 17 виявлено позитивний ріст мікробіологічних культур, 14 з них - S. epidermidis.
Headon (Arch Plast Surg. ,2015) Вважають, що роль імунної системи в патогенезі капсульної контрактури є ключовою. Відомо, що макрофаги, лімфоцити та фібробласти є переважаючими типами клітин під час формування капсули. Безпосередньо Фібробласти накопичуються у «контактній зоні» імплантату грудей та капсули, що утворюється. Згідно даних досліджень, кількість фібробластів у капсулі корелює із ступенем Бейкера, найбільша кількість виявляється в капсулі при контрактурі ступеня IV порівняно з I ступенем.
За часом виникнення розділяють на:
Ранню капсульну контрактуру – проявляються протягом 3-6 місяців після операції аугментаційної маммапластики (характерне для ранніх післяопераційних ускладнень – інфекція, гематома і тд.)
Пізню капсульну контрактуру – виникає через 1 рік після оперативного втручання ( характерне для реакції фібробластичного типу, проблем з пропотіванням силікону через стінку імплантанта чи його розриву )
Частота виникнення
У 15% пацієнтів при збільшенні молочних залоз
У 15% -30% пацієнтів, при реконструкції молочних залоз
Стратегії зниження ризику капсульної контрактури:
Частота утворення капсул пов'язана з хірургічною технікою та факторами пацієнта.
Методи, ефективність котрих доведена:
4-річне дослідження в котрому взяли учась 60 пластичних хірургів, вони перевіряли дію двох незалежних змін (текстура та зрошення бетадином) на виникнення капсульної контрактури. Результати:
Keller funnel (викуплено Аллерганом у 2017 році). Flugstad NA (Aesthet Surg J, 2016) показав, що кількість повторних операцій (протягом 12 місяців) з приводу капсульної контрактури знизилася з 1,49% до 0,68% при використанні Keller funnel .
Методи, ефективність котрих є сумнівною: